Sráckorunkban a tengó-LEGO játék-kombó bár nagyban meghatározta mindennapjainkat, a nyárban olvadó, kétforintos fagyigombóc olykor aszfalton csattanó hangja akár figyelmeztető jel is lehetett volna. Igen, egészen gyerekkorunkig nyúlik vissza az előremutató, sportszerű gondolkodásunk kialakulása, csapattársaink alapos monitoringolása – majd kupaktanácsunk által történő megválasztása -, és a közös sikerhez vezető út struktúrájának együttes kialakítása.
A zsigeri érzésekhez persze idővel hozzájárult az az építőiparban eltöltött több mint két évtizedes tapasztalatunk, amivel a hazai szektor meghatározó szereplői is – projekttől függően – csarnoképítés kapcsán időről-időre bennünket választanak.
ELSŐ UTUNK A PIACVEZETŐ
CTP-HEZ VEZETETT
A „doboz-a-házban” projekt története is itt, pontosabban 2023 októberében kezdődött partnerünkkel, a világszínvonalon is ismert és elismert, jellemzően logisztikai csarnokok építésében kiemelkedő eredményekkel bíró CTP Management Hungary Kft. csapatával. Miután a különböző üzleti elvárások változó épülettípusokat igényelnek, a CTP erre specializálódva olyan korszerű raktárakat, gyártói létesítményeket, innovatív, a vállalkozások növekedését szolgáló K+F tereket létesít immár 25 éve, amelyek amellett, hogy gyakorlatilag bármilyen üzleti tevékenységre alkalmasak, maximálisan megfelelnek a hatósági előírásoknak, és az ügyfelek által elvárt személyes, valamint bérlői igényeknek.
DOBOZBAN AZ ELSŐ!
Az első – legyen szó nagyjából bármiről – mindig izgalmas és várakozásokkal teli, nem igaz? Nem volt ez másként nálunk ezúttal sem, ahol a CTP-vel közös projektünk kapcsán fókuszba helyezve az „idő-ár-minőség” édeshármasát, miénk, vagyis a Csarnokguru lelkes csapatáé lett a feladat, hogy a közel 17 000 nm-es csarnok részeként megépítsük azt a 300 nm-es alapterületű, 6 m magas, önálló bejárattal, ablakokkal rendelkező „dobozt”, amit munkaeszközei tisztítására használ majd a csarnokot megépíttető ügyfél, illetve annak bérlője. A projekt során fontos volt szem előtt tartani, hogy a dobozként építendő „cleaning-room” az ipari kapukon keresztül targoncával megközelíthető legyen, és mind a vázszerkezet, mind az oldalfalként, illetve tetőként beépített kőzetgyapotos szendvicspanel a tűzvédelmi előírásoknak is maximálisan megfeleljen.
Ja, és hogy 2023. október elejétől számítva november közepéig, vagyis közel egy hónap alatt készen legyen.
MIÉRT OLYAN NÉPSZERŰ A
„DOBOZ-A-HÁZBAN” MEGOLDÁS?
A pandémia magával hozta az otthonunk kényelméből történő vásárlást, és bár évek óta megnyíltak a kapuk, a vásárlások jelentős része megmaradt ebben a formában: a személyes bevásárlásokhoz képest továbbra is – szó szerint – az egekben mozog az online beszerzések száma. A vásárlók megnövekedett mennyiségű, zökkenőmentes kiszolgálásához szükségessé vált a webshop-raktárak bővítése és új logisztikai csarnoképületek létesítése, amelyek magukkal hozták a gyártás növekedését is a csarnokok továbbfejlesztésével, illetve a csarnokot bérlők úgynevezett „built-to-suit”, vagyis személyes igényeik szerint történő kialakításnak megfelelően.
MIT KÍVÁN A BÉRLŐ?
A bérlői igények szerteágazók, de nézzük a legjellemzőbb „doboz-a-házban” kívánságokat, hogy mire is legyen az alkalmas.
- Hűtőkamra, például vérplazma tárolására.
- Tiszta helyiség („cleaning-room”), ahol szükséges a pormentes, tiszta tér biztosítása, például egészségügyi (orvosi, gyógyszeripari) tárolásnál, illetve, ha kintről lép be a kolléga, akkor steril környezetben át tudjon öltözni.
- Szociális helyiségek a hatályos jogszabályok előírásainak megfelelően.
- Tárolóhely a speciális tűzvédelmi-, illetve robbanásveszélyes anyagok tárolásához – az épület szerkezetét is ennek megfelelően kell kialakítani.
- Szétszedhető, szállítható legyen. Az igény, hogy a bérlő szabadon rendelkezzen a „doboz” használatáról, akár egy másik ipari csarnokába történő áthelyezéssel, ami bérlőnként változhat.
#együttépítünk
Így van, egy hónap.
És az utolsó ajtót is kilinccsel.
A MI DOBOZUNK VÁGYAI
Akár a mesében: az alábbi 7 kívánsága volt felénk a megrendelőnek.
- Maga a „doboz” tűzgátlóként/tűzszakaszhatárként funkcionáljon: a vázszerkezet, illetve a szendvicspanel tudja az R30, illetve (R)EI30 tűzállósági teljesítményt.
- A „dobozra” tűzgátló ablakok és ipari kapuk kerüljenek beépítésre, ami a bérlő komfortigénye volt, nem pedig előírás.
- A tűzgátló vázszerkezetre szendvicspanel oldalfal- és tetőburkolat, valamint tűzgátló nyílászárók kerüljenek felszerelésre.
- Csarnokon – és „dobozon” – belüli targoncaforgalom biztosítva legyen.
- A „doboz” színe legyen sztenderd törtfehér kívül belül, alul-felül.
- A „dobozon” belül padló vagy polcos tárolás kerüljön kialakításra.
- Rövid határidővel pörögjünk: készüljön el és kerüljön átadásra mindösszesen másfél hónap alatt a speciális igényeknek megfelelően kialakított „doboz-a-házban”.
A „doboz” meglévő ipari padlóra épült, és kizárólag csapatunk hatékonyságán múlt, hogy a megrendeléstől számított egy hónapon belül elkészült, és kulcsrakész állapotban adhattuk azt át megrendelőnknek, a CTP csapatának.
MIT KÍVÁN A HATÓSÁG?
Talán mindnyájan ismerjük a „Legyen kő, de parketta!” – típusú megrendelői kívánságokat, amelyektől rendre felszökik a gyanútlan kivitelező szemöldöke, vércukra. Az igények – bár zömében nem ördögtől valók -, legtöbb esetben ügyesen tervezve és részleteiben egyeztetve megoldhatók, hiszen ahogyan ma már számos megoldásban elérhető a parketta mintájú járólap, úgy az ipari csarnokokban kötelezően kiépítendő menekülőút is hellyel-közzel átrajzolható.
De nézzük, melyek azok a tényezők, amelyeket az általunk gyártott „doboz-a-házban” – szerkezet hatósági előírásai megköveteltek:
A menekülőútvonalakat figyelembe kell venni. A mi esetünkben a „dobozt” pont oda kérte a bérlő, ami a kijelölt menekülőútban volt, így áttervezésnél ügyelnünk kellett arra, hogy a menekülési út hossza ne lépje túl a megengedett távolságot. Az útvonalat mindemellett önvilágító táblákkal helyesen meg kellett jelölni, a táblákat ki kellett függeszteni.
01
Fontos a hőtechnikai és tűzvédelmi igények és követelmények betartása, vagyis, hogy milyen hőelbocsátási tényezőkkel bírjanak az oldalfalak és tetők.
02
Büszkék vagyunk, egyben hálásak is a CTP csapatának, hogy kivitelező partnerükként bennünket választottak, és együttműködésünk teljes időszaka alatt – ahogyan az történt akkor és ott, a grundon kamaszkorunk lelkes sporttársaival -, közös sikerünk elérését szem előtt tartva maximális rugalmassággal és szakmai hozzáértéssel segítették munkánkat.
Büszkék vagyunk!
PROJEKT-ADATOK
“Az épület határidőre átadásra került, Megrendelői és bérlői megelégedettség mellett.”
A tervezés, kivitelezés során figyelembe veendő feltételek, feladatok:
- Az épületnek külön tűzszakasznak kell lennie. Mind a vázszerkezetnek, mind a szendvicspanel burkolatnak hoznia kell az R30, illetve (R)EI30 tűzállósági teljesítményt.
- A vázszerkezetnek a meglévő épülettől függetlennek kell lennie.
- 3 db tűzgátló tolókapu fogadására alkalmas vázszerkezet kialakítása szükséges.
- A szakági fal- és tetőáttörések tűzgátló tömítése minősített rendszerrel szükséges.
- A kivitelezés működő operáció mellett kell történjen, a külföldi bérlővel való folyamatos egyeztetés mellett.
- A tervezésre, kivitelezésre rendelkezésre álló idő: 1 hónap
Feladat:
Meglévő, működő raktárcsarnokon belül,
„dobozszerkezet” statikai tervezése, vázszerkezet építése, szendvicspanellel történő burkolása az oldalfalakon és a tetőn.
Projekt
CTPark Komárom P-Box épület
Megrendelő
CTP Management Hungary Kft.
Funkció
a raktározásnál alkalmazott tárolóeszközök tisztítása, takarítása.